Návrh

na riešenie neplatných volieb predsedajúceho zborového farára

na výročnom zborovom konvente, Nový kostol 28.2.2010

 

Konventuáli, ktorí sú nespokojní s priebehom a vyhlásením „neplatných“ volieb predsedajúceho zborového farára majú možnosť podať v rámci Občianského súdneho poriadku § 80 písm. c, návrh na určenie platnosti volieb, alebo v rámci Trestného zákona § 351 Marenie prípravy a priebehu volieb a referenda, podnet na preskúmanie, či nedošlo k nezákonnému mareniu volieb, teda:

 

  1. Občiansko právne konanie
  2. Trestnoprávne konanie

 

1. Občiansko právne konanie:

Žaloba podľa par. 80 písm. c ) O.s.p. je preventívneho charakteru a má miesto jednak tam, kde je pomocou možno eliminovať stav ohrozenia práva či neistoty v právnom vzťahu a k zodpovedajúcej náprave nemožno dospieť inak, jednak v prípadoch, v ktorých určovacia žaloba účinnejšie než iné právne prostriedky vystihuje obsah a povahu riešeného právneho vzťahu, takže jej prostredníctvom možno dosiahnúť úpravy, ktorá odvráti prípadne budúce spory medzi jeho účastníkmi.  Naliehavý právny záujem je daný vtedy, ak existuje aktuálny stav objektívnej právnej neistoty medzi navrhovateľom a odporcom, ktorý je ohrozením navrhovateľového právneho postavenia a ktorý nemožno iným právnym prostriedkom odstrániť, nie je pritom rozhodujúce, ako táto neistota vznikla.

V tomto prípade sa konventuáli dožadujú aby súd určil, či voľby predsedajúceho zborového farára konané dňa 28.2.2010 v ktorých získala väčší počet hlasov farárka Mgr. Anna Polcková sú platné, alebo nie a takto odstránil právnu neistotu konventuálov.

Svoje tvrdenie konventuáli podporujú na skutkovom základe, že

  1. bolo vydaných 302 platných volebných lístkov oproti podpisu na prezenčnej listine.
  2. po sčítaní hlasovacích lístkov sa v urne nachádzalo 144 lístkov za Mgr. Annu Polckovú a 127 volebných lístkov za druhého kandidáta, ďalej dva boli čisté nevyplnené a 2 neplatných z iných dôvodov.
  3. počet vydaných volebných lístkov neprekročil počet odovzdaných volebných lístkov, nakoľko bolo vydaných 302 platných volebných lístkov a do urien sa vložilo 275 volebných lístkov.
  4. z vyššie uvedených dôvodov sú voľby platné.

 

Námietka organizátora volieb, že skrutátori pri verejnom optickom sčítaní napočítali iný počet zodvihnutých rúk a tento počet zodvihnutých rúk nedosiahol počet vhodených volebných lístkov je irelevantná, nakoľko sa nejednalo o ten istý úkon „optické sčítanie“ skrutátorov identifikujúc počet prítomných a ďalší „akt“ priama voľba pomocou fyzicky vložených hlasovacích lístkov vhodených priamo do urny a fyzicky spočítaných sčítacou komisiou.

 

Odporca v tomto prípade neuniesol dôkazne bremeno na vyhlásenie neplatnosti volieb spočívajúce v tom, že nepredložil konventu dôkaz o osobe, ktorú by skrutátori  označili, že vložila do urny viac ako jeden volebný lístok.

 

Z vyššie uvedených dôvodov by mal súd vyniesť rozsudok:

 

Určuje sa, že voľby predsedajúceho zborového farára uskutočnené na volebnom konvente v Novom kostole dňa 28.2.2010 tajným hlasovaním sú  p l a t n é v prospech kandidátky Mgr. Anny Polckovej, ktorá získala nadpolovičnú väčšinu hlasov.

 

2. Trestno právne konanie:

Trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, ktorý zmaril priebeh volieb. Podľa Trestného zákona § 351 Marenie prípravy a priebehu volieb a referenda (1) Kto inému násilím alebo hrozbou násilia, alebo ľsťou bráni vo výkone ústavného práva voliť, alebo „…“ potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky. (2) Rovnako ako v odseku 1 sa potrestá, kto v súvislosti s výkonom ústavných práv uvedených v odseku 1 a) vedome nesprávne sčíta hlasy alebo poruší tajnosť hlasovania, alebo b) inak hrubým spôsobom marí výkon týchto ústavných práv. (3) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2 a) závažnejším spôsobom konania, b) ako verejný činiteľ, c) z osobitného motívu, alebo d) verejne.

 

V tomto prípade sa konventuáli dožadujú aby orgány činné v trestnom konaní preskúmali, či neznámi páchatelia zmarili voľby predsedajúceho zborového farára konané dňa 28.2.2010 v ktorých získala väčší počet hlasov farárka Mgr. Anna Polcková, tým, že organizátori vyhlásili voľby za neplatné z dôvodov „údajného“ nesúladu počtu prítomných s počtom odovzdaných hlasovacích lístkov.

Vyhlasovateľ „neplatných volieb“ v tomto prípade neuniesol dôkazne bremeno na vyhlásenie neplatnosti volieb spočívajúce v tom, že nepredložil konventu dôkaz o osobe, ktorú by skrutátori  označili, že vložila do urny viac ako jeden volebný lístok, nakoľko je nesporné, že:

1.        bolo vydaných 302 platných volebných lístkov oproti podpisu na prezenčnej listine.

2.       po sčítaní hlasovacích lístkov sa v urne nachádzalo 144 lístkov  za Mgr. Annu Polckovú a 127 volebných lístkov za druhého kandidáta, ďalej dva boli čisté nevyplnené a 2 neplatných z iných dôvodov.

3.       počet vydaných volebných lístkov neprekročil počet odovzdaných volebných lístkov, nakoľko bolo vydaných 302 platných volebných lístkov a do urien sa vložilo 275 volebných lístkov.

4.       vyššie uvedených dôvodov sú voľby platné.

 

Tvrdenie organizátorov, že skrutátori pri verejnom optickom sčítaní napočítali iný počet zodvihnutých rúk a tento počet zodvihnutých rúk nedosiahol počet vhodených volebných lístkov je irelevantné, nakoľko sa nejednalo o ten istý úkon „optické sčítanie“ skrutátorov identifikujúc počet prítomných a ďalší „akt“ priama voľba pomocou fyzicky vložených hlasovacích lístkov vhodených priamo do urny a fyzicky spočítaných sčítacou komisiou.

 

Konvetuáli majú podozrenie, že voľby boli zmarené úmyslene tým, že organizátori mali dopredu vymyslený plán, že v prípade víťazstva Mgr. Anny Polckovej ich vyhlásia za neplatné z dôvodov, že počet opticky zodvihnutých rúk a ústne nahlásenie čísiel skrutátormi môžu ľahko zmanipulovať, nakoľko neexistuje relevantný dôkaz opaku tvrdenia (obrátené dôkazne bremeno, videozáznam).

 

Za prípravu na tento trestný čin možno v tomto prípade považovať aj zákaz určitej presne identifikovanej osobe, členovi cirkevného zboru natáčať verejné zhromaždenia na video.

 

Fakultatívne znaky trestnej činnosti:

1. Zavinenie: Vnútorný psychický vzťah k podstatným náležitostiam bol taký, že páchatelia konali vedome vôľou dosiahnúť za každú cenu neplatnosť volieb, čo preukazuje skutočnosť, že ani jedno tvrdenie konventuálov, ktorí od samého počiatku uvádzali vyššie uvedené dôvody nebrali organizátori vážne a zodpovedne ani po vyše jednej hodiny prednesených námietok.

2. Úmysel:  Zúčastnené osoby prejavovali svoj podvodný úmysel tým, že mali dopredu vymyslený plán ako pomocou skutátorov pri optickom sčítani hlasov uviesť plénum do omylu a právnej neistoty predstieraním okolností, ktoré neboli v súlade so skutočným stavom vecí.

3. Motív: Pri nezmenenej forme vedenia zakryť zlé hospodárenie s cirkevnými peniazmi, ekonomické nedostatky a netransparentnosť, čo sa prejavilo aj odhlasovaním aby sa o ekonomických veciach nehlasovalo, nakoľko konventuáli nedostali včas ekonomické výstupy.

5.       Škoda: Zmenou predsedajúceho farára, by sa umožnilo zverejniť hospodárenie s cirkevnými financiami a odkryli by sa dlhoročné podozrenia zo spôsobenej veľkej škody na majetku CZ.

 

Spracoval: Ján Molnár